تبلیغات
صاعقه - گزارشی از موفقیت طرح هدفمندی یارانه‌ها و متوسط قیمت برخی مواد غذایی
وَ قاتلوهم حتّی لا تکون الفتنه (جنگ جنگ تا رفع کل فتنه)

گزارشی از موفقیت طرح هدفمندی یارانه‌ها و متوسط قیمت برخی مواد غذایی

سه شنبه 14 دی 1389 12:37 ب.ظ

نویسنده : کفتر چاهی
با گذشت بیش از دو هفته از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، گزارش‌ها حاکی از ثبات قیمت و عدم تورم جهشی در سطح جامعه دارد. این نتیجه بدون نظارت دقیق دستگاه‌های نظارتی، همکاری مردم و اصناف، حمایت و تلاش‌های مسئولین امکان پذیر نبوده است.

گزارشی از موفقیت طرح هدفمندی یارانه‌ها و متوسط قیمت برخی مواد غذایی

تریبون مستضعفین- باگذشت بیش از دو هفته از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، گزارش‌ها حاکی از ثبات قیمت و عدم تورم جهشی در سطح جامعه است.

این نتایج که نشان از موفقیت طرح هدفمندی یارانه‌ها بوده است بدون نظارت دقیق دستگاه‌های نظارتی، همکاری مردم و اصناف، حمایت و تلاش‌های مسئولین امکان پذیر نبوده  و نیست و جا دارد که با همین هماهنگی‌ها این طرح ادامه پیدا کند تا طعم عدالت در جامعه به زودی چشیده شود.

موفقیت کشورمان در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، در حالیست که ایران تحت شدیدترین تحریم اقتصادی آمریکا و کشورهای غربی قرار دارد و درصورت موفقیت صددرصدی در این طرح علاوه بر اینکه باعث شکوفایی اقتصاد ایران خواهد شد، ناکارآمدی تحریم ها علیه کشورمان را نیز نشان خواهد داد.

رضایت نسبی مردم و همراهی آنان با این طرح در کنار گزارش‌های بانک مرکزی در مورد متوسط قیمت خرده فروشی مواد غذایی گواه روشنی بر موفقیت این طرح تاکنون بوده است.

[طرح هدفمندی یارانه ها]

دومین گزارش بانک مرکزی در مورد متوسط قیمت خرده فروشی مواد غذایی در تهران که اختصاص به هفته منتهی به ۱۰ دیماه ۱۳۸۹ درحالی منتشر شده است که در برخی از اقلام نیز شاهد کاهش قیمت بوده‌ایم. این گزارش حاکیست که اقلام اجناسی مانند تخم مرغ، سبزیجات، گوشت گوسفندی، قند و شکر و روغن و … کاهش یافته است هرچند اقلامی همچون برنج، پنیر، حبوبات، برنج و … نیز دو سه درصد افزایش قیمت یافته است.

برای مشاهده دقیق قیمت ها
اینجا و اینجا کلیک کنید.


لبنیات و تخم مرغ: افزایش قیمت پنیر، کاهش قیمت تخم مرغ
در گروه لبنیات، پنیر پاستوریزه با ۳ دهم درصد افزایش، بیشترین افزایش قیمت و کره با ۲ دهم درصد کاهش، بیشترین کاهش قیمت را به خود اختصاص دادند. تخم مرغ نیز در هفته گذشته(نتهی به دهم دیماه) ۲ و نیم درصد کاهش قیمت داشته است. سایر قیمت ها به این شرح است: هر کیلو ماست پاستوریزه۱۱۰۶ تومان(بدون تغییر)، هر کیلو ماست پاستوریزه ۱۱۰۰ تومان(بدون تغییر)، هر کیلو پنیر باز ۶۹۴۸ تومان(۱ دهم درصد افزایش قیمت)، پنیر پاستوریزه ۴۵۰ گرمی ۱۵۱۹ تومان(۳ دهم درصد افزایش قیمت)، هر کیلو کره پاستوریزه ۶۹۴۳ تومان(۲دهم درصد کاهش قیمت)، هر لیتر شیر پاستوریزه ۱۰۰۰ تومان(بدون تغییر قیمت)، شانه ۲ کیلویی تخم مرغ ۳۲۵۱ تومان(با ۲ و نیم درصد کاهش قیمت)

برنج: افزایش قیمت ۲ و نیم درصدی
در گروه برنج، برنج وارداتی و ایرانی درجه یک، هر دو ۲ و نیم درصد افزایش قیمت داشتند و در مقابل، برنج درجه ۲ ایرانی ۲ دهم درصد کاهش قیمت داشته است. به گزارش “ریالفا” در هفته پیشتر(منتهی به سوم دیماه) نیز در گروه برنج شاهد رشد همه گروه ها ودیم، به طوری که برنج وارداتی، برنج ایرانی درجه یک و درجه دو به ترتیب: ۴ دهم، ۳ دهم و ۸ دهم درصد افزایش قیمت داشتند.

بر این اساس، قیمت و تغییرات قیمت این گروه به این شرح است: هر کیلو برنج وارداتی غیر تایلندی، ۲۰۴۴ تومان(۲ و نیم درصد افزایش قیمت)، هر کیلو برنج ایرانی درجه یک ۳۰۴۹ تومان(۲ و نیم درصد افزایش قیمت)، هر کیلو برنج ایرانی درجه دو ۱۹۲۸ تومان(با ۲ دهم درصد کاهش قیمت)

حبوبات: افزایش قیمت همه اقلام
در گروه حبوبات لوبیا قرمز بیشترین و لوبیا سفید کمترین افزایش قیمت را داشتند. در هفته گذشته(منتهی به ۳ دیماه) لوبیا چیتی، لوبیا چشم بلبلی و لوبیا قرمز به ترتیب: ۶ دهم، ۲ دهم و ۱ دهم درصد کاهش قیمت داشتند.

سایر قیمت ها و تغییرات قیمتی در هفته منتهی به دهم دیماه به این شرح است: نخود ۲۱۴۲ تومان (۸ دهم درصد افزایش)، لپه ۲۲۴۲ تومان (یک درصد افزایش)، عدس ۲۲۸۹ تومان(۶ دهم درصد افزایش)، لوبیا چیتی ۲۵۳۸ تومان(۸ دهم درصد افزایش) لوبیا چشم بلبلی ۲۵۵۲ تومان( یک و یک دهم درصد افزایش) لوبیا سفید ۲۲۰۶ تومان(۴ دهم درصد افزایش)، لوبیا قرمز ۲۷۸۷ تومان( یک و ۶ دهم درصد افزایش)

میوه جات: افزایش قیمت اکثر اقلام
در هفته گذشته(یعنی هفته منتهی به سوم دیماه)، انواع میوه جات ـ به جز پرتقال درجه ۲ـ افزایش قیمت داشتند، در هفته اخیر نیز(یعنی هفته منتهی به دهم دیماه) بازهم انواع میوه افزایش قیمت داشتند.

در هفته اخیر(منتهی به ۱۰ دیماه) سیب قرمز ۱۸۳۱ تومان(با ۲ و ۶ دهم درصد افزایش) سیب زرد ۱۷۰۷ تومان( با ۲ و ۷ دهم درصد افزایش)، پرتقال درجه یک ۱۷۱۱ تومان ( با ۳ و ۱ دهم درصد افزایش)، پرتقال درجه دو ۱۰۶۲ (با ۳ و ۸ دهم درصد افزایش)، نارنگی ۱۲۴۸ تومان( با ۱ و ۷ دهم درصد کاهش)، لیمو شیرین ۱۱۰۹ تومان(با ۳ دهم درصد افزایش)، انار ۲۳۷۱ تومان( ۳ و ۸ دهم درصد افزایش)، انگور ۱۶۱۲ تومان (با ۱۲ و ۵ دهم درصد کاهش)، هندوانه ۷۷۳(با ۴ درصد کاهش)

گفتنی است انار،هندوانه، انگور در هفته پیشتر(منتهی به سوم دیماه) به ترتیب: ۱۰ و نیم درصد، ۱۸ درصد و ۱۶ و ۴ دهم درصد افزایش قیمت داشتند.

سبزی های تازه: کاهش قیمت اکثر اقلام
گوجه فرنگی با بیش از ۲۰ درصد کاهش قیمت، همچنان صدر نشین کاهش قیمت هاست و در مقابل سبزی های برگی با ۲ و ۶ دهم درصد باز هم افزایش قیمت داشته است.

بر اساس این گزارش، در این گروه تغییرات قیمتی به این شرح است: خیار ۱۰۵۲ تومان (با ۳ و نیم دهم درصد کاهش)، گوجه ۱۴۸۴ تومان (با ۲۰ و ۲ دهم درصد کاهش)، بادنجان ۱۰۳۱ تومان (با ۱۴ و ۷ دهم درصد کاهش)، کدو سبز ۸۶۲ تومان (با ۹ و ۸ دهم درصد کاهش)، سیب زمینی ۷۱۸ تومان (با ۶ دهم درصد افزایش)، پیاز ۸۱۵ تومان(با نیم درصد کاهش)، لوبیا سبز ۱۱۶۹ تومان (با ۲ و ۳ دهم درصد کاهش)، سبزی های برگی ۶۲۵ تومان (با ۲ و ۶ دهم درصد افزایش)

گوشت: افزایش قیمت گوشت مرغ و گوساله، کاهش قیمت گوسفندی
در گروه گوشت، همچنان گوشت گوسفند در حال کاهش قیمت است، اما گوشت گوساله و مرغ روند رو به رشدی در پیش گرفتند. به گزارش “ریالفا”، در هفته اخیر(منتهی به دهم دیماه) قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ۱۷۲۵۳ تومان(با ۳ دهم درصد کاهش)، هر کیلو گوشت گاو و گوساله ۱۱۸۲۹ تومان(با ۸ دهم درصد افزایش) و گوشت مرغ هر کیلو ۳۱۵۵ تومان (با ۸ و ۸ دهم درصد افزایش) بوده است.

گفتنی است در هفته منتهی به سوم دیماه، قیمت گوشت گوسفند یک دهم درصد کاهش، گوشت گوساله ۱ و نیم درصد افزایش و گوشت مرغ ۳ دهم درصد کاهش داشتند.

قند و شکر و چای: ادامه کاهش قیمت
در هفته منتهی به سوم دیماه، شاهد بودیم که قیمت قند و شکر کاهش داشتند و چا نیز افزایش قیمت جزئی داشت. در هفته اخیر، یعنی هفته منتهی به دهم دیماه، کاهش قیمت قند و شکر همچنان ادامه دارد و قیمت چای ثات مانده است.

بر اساس این گزارش در هفته منتهی به دهم دیماه، قیمت هر کیلو قند ۱۴۰۶ تومان، شکر ۱۱۷۸ تومان و بسته نیم کیلویی چای ۵۲۸۹ تومان ثبت شده است. این به آن معناست که قند و شکر به ترتیب: ۱ دهم درصد، و یک و ۳ دهم درصد کاهش قیمت داشتند.

روغن: کاهش قیمت روغن جامد، تثبیت قیمت مایع
در هفته منتهی به دهم دیماه، قیمت حلب ۵ کیلویی روغن جامد ۱۰۴۵۰ تومان ثبت شده است که نسبت به هفته پیشتر(یعنی هفته منتهی به سوم دیماه) ۳ دهم درصد کاهش نشان می دهد. روغن مایع نیز هر لیتر ۱۹۵۵ تومان ثبت شده که نسبت به هفته قبل تر تغییری نکرده است.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -حماسه حضور